Auto szyba: czy warto wykupić ubezpieczenie szyby w samochodzie?

Auto szyba: czy warto wykupić ubezpieczenie szyby w samochodzie?

Warto przeczytać

Zbita szyba w samochodzie? Rozwiązaniem takich problemów jest wykupiona wcześniej polisa auto szyba. To dobrowolne ubezpieczenie, które chroni szyby w samochodzie. W razie ich zniszczenia lub zarysowania ubezpieczyciel zapewnia profesjonalną wymianę albo naprawę, w zależności od sytuacji. Wybierając ubezpieczenie szyby w samochodzie, należy dobrze dobrać sumę ubezpieczenia oraz poznać wyłączenia odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Co obejmuje ubezpieczenie szyby w samochodzie?

Auto szyba to ubezpieczenie dobrowolne, które można wykupić w pakiecie z OC albo z AC. Zgodnie z nazwą odnosi się tylko i wyłącznie do ubezpieczenia szyb. Gwarantuje pokrycie kosztów oraz organizację wymiany szyby w samochodzie. W ramach ubezpieczenia szybę można też naprawić, jeśli uszkodzenie nie jest na tyle poważne, aby kwalifikowało całe szkło do wymiany.

Powodem zniszczonej lub zbitej szyby w samochodzie może być zderzenie z innym autem, uderzenie kamienia podczas jazdy, padający grad i spadające w czasie burzy gałęzie, działanie osób trzecich czy włamanie.

W ramach auto szyby Towarzystwo Ubezpieczeniowe gwarantuje pomoc w takich sytuacjach. Wystarczy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, który zbada, czy do zdarzenia nie doszło w ramach wyłączeń odpowiedzialności. Jeśli szkoda spełnia warunki ubezpieczeniowe, to TU zleci naprawę lub wymianę szyby w warsztacie, który specjalizuje się w wymianie szyb.

W jakich sytuacjach auto szyba nie zadziała?

Każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe określa gwarantowaną sumę ubezpieczenia szyb. Najczęściej są to kwoty od 2 tys. do 5 tys. zł na roczny okres trwania ochrony. Jeśli posiadamy auto drogiej marki, to może się zdarzyć tak, że całą roczną sumę ubezpieczenia pochłonie jedno zdarzenie. W przypadku szyb najdroższych, czyli czołowych, może być nawet konieczne dopłacenie brakującej kwoty do odszkodowania.

Najczęstszym wyłączeniem odpowiedzialności za ubezpieczenie szyb w samochodzie są szyberdachy oraz szyby panoramiczne. Jeśli dojdzie do uszkodzenia tych szyb, ubezpieczyciel może powołać się na warunki OWU, w których zastrzega, że nie wypłaca odszkodowania za te elementy. Każdy, kto chce zabezpieczyć także szyberdach, musi sprawdzić, czy nie znajduje się on w wyłączeniach w danej ofercie.

Ile kosztuje wymiana zbitej szyby w samochodzie?

Wszystko zależy od marki samochodu. Im droższa marka, tym droższa szyba i jej wymiana. Dlatego wybierając ubezpieczenie auto szyba należy dostosować sumę polisy do standardowych cen dla danej marki pojazdu. Cena wymiany zbitej szyby w samochodzie to średnio:

  • 100 – 200 zł za szybę czołową,
  • 150 zł za szybę tylną,
  • 50 – 100 zł za szyby boczne.

To koszt samego montażu. Z kolei koszy szyb jest jeszcze większy – szyba czołowa może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W tej sytuacji łatwo jest docenić możliwość wymiany szyby ze środków z polisy. Składka kosztuje od 50 do 180 zł za rok, w zależności od oferty ubezpieczeniowej.

Uszkodzona szyba w samochodzie – co grozi za uszkodzoną szybę?

Uszkodzoną szybę trzeba jak najszybciej naprawić lub wymienić. Niedozwolona jest jazda ze zbitą szybą, ponieważ zagraża to bezpieczeństwu własnemu i innych użytkowników drogi. Jeśli w trakcie kontroli drogowej policjant zauważy uszkodzenie na szybie, może wypisać nam mandat w wysokości 250 zł. W najgorszym przypadku może też zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu.

Na uszkodzenia narażona jest najbardziej szyba czołowa. To właśnie w nią najczęściej uderzają małe kamienie, wylatujące spod kół jadących przed nami samochodów. Ponadto włamanie do auta poprzez zbicie szyby wcale nie jest rzadkością. Dlatego warto rozważyć wykupienie ubezpieczenie szyb w samochodzie, nawet jeśli nie chcemy posiadać Autocasco. Auto szyba chroni tylko i wyłącznie szyby i jest stosunkowo tania.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments