Jak bezpiecznie pracować z podnośnikiem samochodowym?

Jak bezpiecznie pracować z podnośnikiem samochodowym?

Warto przeczytać

Podnośnik samochodowy to element podstawowego wyposażenia każdego warsztatu wulkanizacyjnego. Jakie są zasady bezpiecznej pracy z podnośnikiem samochodowym? Bez wątpienia należy zacząć od zakupu wysokiej jakości urządzenia u sprawdzonego partnera. Tylko rzetelny, cieszący się dobrą opinią dostawca sprzętu będzie w stanie zapewnić nowe, dobrze działające urządzenie z niezawodną gwarancją producenta. Posiadanie dobrego podnośnika samochodowego nie jest jednak równoznaczne z gwarancją pełnego bezpieczeństwa w warsztacie w trakcie używania podnośnika. Tę gwarancję daje dopiero przestrzeganie przez wszystkich pracowników zasad BHP od momentu uruchomienia podnośnika samochodowego aż do jego wyłączenia.

Czym jest podnośnik samochodowy?

Podnośniki hydrauliczne to uniwersalne urządzenia, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach:

  • warsztaty samochodowe,
  • zakłady produkcyjne,
  • przydomowe warsztaty.

Podnośniki hydrauliczne to urządzenia mocno zróżnicowane pod względem udźwigu, gabarytów i masy.  Najmniejsze z nich to niewielkie lewarki, pozwalające lekko oderwać od podłoża jedno z kół samochodu w celu wykonania prac naprawczych. Największe to duże, stacjonarne podnośniki, pozwalające podnieść na dużą wysokość cały pojazd – w tym nawet wielotonowy pojazd ciężarowy. Podnośniki stacjonarne montuje się z reguły w profesjonalnych warsztatach.

Wszystkie rodzaje podnośników łączy zasada działania – opierają się one na prawach Pascala i dzięki umiejętnemu ich zastosowaniu umożliwiają podnoszenie ciężkich przedmiotów na określoną wysokość przy użyciu stosunkowo niewielkiej siły.

Podnośnik samochodowy – najważniejsze zasady BHP

Zachowywanie zasad BHP w czasie pracy z podnośnikiem samochodowym gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale także sprawną pracę. Oto najważniejsze zasady BHP w trakcie używania samochodowego podnośnika hydraulicznego.

1. Przestrzegaj wraz ze wszystkimi pracownikami ogólnych zasad BHP

Zasady te powinien znać i przestrzegać każdy pracownik warsztatu. Upewnij się, że podstawy BHP są znane wszystkim Twoim pracownikom – zwłaszcza nowo zatrudnionym.

2. Pojazd zawsze musi być odpowiednio ustawiony na podnośniku

Każdy samochód przed podniesieniem musi być ustawiony pewnie i stabilnie na podnośniku. Tylko to zabezpieczy go przed zsunięciem się lub zjechaniem z urządzenia i wyrządzeniem poważnych szkód w warsztacie. Nie mówiąc już o szkodach na reputacji Twojego zakładu, które byłyby nieuniknione w sytuacji konieczności wytłumaczenia klientowi uszkodzeń oddanego przez niego do wulkanizacji auta!

3. Sprawdź dopuszczalne obciążenie swojego podnośnika i nigdy go nie przekraczaj

Podnoszenie cięższych, niż maksymalny udźwig urządzenia, pojazdów może skutkować uszkodzeniem podnośnika. Co gorsza, może też doprowadzić do narażenia życia i zdrowia pracowników warsztatu.

4. Kontroluj stan techniczny podnośnika samochodowego w odstępach czasu zalecanych przez jego producenta

W czasie takiej kontroli sprawdzaj stopień zużycia elementów nośnych oraz szczelność układu hydraulicznego. Terminowe przeglądy i konserwacja zawsze wtedy, gdy zachodzi jej potrzeba, pozwalają na bezpieczne korzystanie z podnośnika hydraulicznego.

5. Zorganizuj pracę tak, aby podnośnik był obsługiwany wyłącznie przez doświadczone i odpowiednio przeszkolone osoby

Podnośniki hydrauliczne mogą być użytkowane tylko przez osoby odpowiednio przeszkolone i posiadające uprawnienia. Każda osoba którą dopuszczasz do pracy z podnośnikiem, musi zapoznać się z instrukcją jego użytkowania dostarczoną przez producenta.

Pamiętasz o pierwszej zasadzie bezpiecznego użytkowania samochodowego podnośnika hydraulicznego? 

Jest nią zakup Twojego urządzenia u sprawdzonego dostawcy!

Takim dostawcą jest z całą pewnością sklep Bogusz – importer i dystrybutor wysokiej jakości sprzętu i wyposażenia warsztatów samochodów oraz centrów ogumienia i wymiany opon. Rozbudowany asortyment, kompleksowa oferta, atrakcyjna polityka cenowa oraz współpraca z wiodącymi producentami urządzeń to zalety, które czynią z firmy Bogusz sklep pierwszego wyboru dla każdego właściciela warsztatu, poszukującego do niego wyposażenia.

Nie wierzysz? Skontaktuj się z Bogusz! Większość osób, którym mamy okazję przedstawić naszą ofertę, prędzej czy później zostaje naszymi klientami. Chcemy zobaczyć w tym gronie także i Ciebie!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments