Jak często wymieniamy olej w samochodzie?

Jak często wymieniamy olej w samochodzie?

Promocja i Reklama Warto przeczytać

Wymiana oleju to jedna z podstawowych czynności serwisowych dla każdego samochodu. Zadaniem oleju silnikowego jest redukcja tarcia oraz chłodzenie elementów silnika będących w ruchu. Aby zapewnić silnikowi najlepszą możliwą ochronę, konieczne jest regularne wymienianie oleju na nowy. dlaczego? Ponieważ stary i przepracowany olej traci swoje pierwotne właściwości i nie zapewnia już należytej ochrony. Jak często należy zatem wymieniać olej w silniku?

Oleje long life

Wielu producentów zaleca wymianę oleju co 20, a nawet i co 30 tysięcy kilometrów. Samochody te są zalewane olejami typu long life, o wydłużonej żywotności. Jak należy podchodzić do tego typu zaleceń? Z pewną dozą ostrożności. Dbając o swoje auto i mając na uwadze to, że wymiana oleju nie jest czynnością skomplikowaną, warto te interwały skrócić do 15 tysięcy kilometrów lub minimum raz na rok.

Użytkowanie samochodu w trudnych warunkach

Jeżeli twój samochód jest eksploatowany w trudnych warunkach pogodowych, porusza się na krótkich dystansach lub pracuje pod dużym obciążeniem, zalecana jest jeszcze częstsza wymiana oleju. Nawet co 5 000 kilometrów. Może to wydawać się niektórym osobom przesadną oszczędnością, ale pomyślmy. Jeśli za wymianę oleju wraz z filtrami i robocizną zapłacimy około 400 złotych, a za remont zniszczonego silnika nawet 10 razy tyle, oszczędność oczywista. Cenę wymiany oleju można jeszcze bardziej obniżyć, jeśli zechcemy wykonać to sami. Potrzebny do tego będzie podnośnik samochodowy lub kanał, a także klucze, którymi odkręcimy filtr oleju oraz korek spustowy z miski olejowej. Pamiętać tylko trzeba o tym, aby zużyty olej oddać do punktu utylizacji.

Czym grozi brak wymiany oleju na czas?

Konsekwencje permanentnego spóźniania się z wymianą oleju mogą być opłakane. Po pierwsze silnik nie ma odpowiedniego smarowania. Powstające tarcie może powodować nieodwracalne mechaniczne uszkodzenia tłoków i pierścieni. Brak chłodzenia wynikający z kiepskiej jakości oleju lub jego braku prowadzi do przegrzania się silnika. W konsekwencji cały silnik może pracować z coraz mniejszą wydajnością, aż do całkowitej awarii jednostki napędowej. Nie masz pieniędzy na regularny serwis samochodu? To tylko wymówka, kiedy za rogiem czeka pożyczka gotówkowa! Pożyczając kilkaset złotych, bez trudu będziesz mógł na czas zaplanować wymianę oleju w samochodzie na świeży. Pożyczka gotówkowa może być udzielona nawet z dnia na dzień, co czyni serwisowanie samochodu jeszcze łatwiejszym.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments