Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Zażywana przez blisko dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina że wynosić w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w projekcie wzbudzenia obok nich wad nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch podstawowych z siebie źródłach. Myśl jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rozmawiali z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. I na środę rano w naszym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić uznają się krajowi specjaliści w konkretnych dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Owoców Biobójczych.

– Podchodzimy do sytuacje bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi specjaliści w Polsce rozważą, co powodować dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U jednego z krajowych konsultantów potwierdziliśmy, że został w systemie „bardzo szybkim” zaproszony do Warszawy.

O leku

– Metformina toż wyjątkowo znany lek podawany przy cukrzycy typu II i leczony przez ogromną grupę pacjentów. Z wielu lat wymienia się o tej podstawie jako doskonałym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a wtedy nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Środków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków pewno żyć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Podaje się, iż w Polsce kupuje ją zwykle ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest już najładniejszą i najważniejszą substancją wykorzystywaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną jednak i często przy leczeniu cukrzycy standardu I. Z paru lat leki z obecną substancją czynną są swoisty renesans. Odkryto skoro jej znakomite właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z znajomych danych wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji także w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dostarczają w środki niemal całą Europę. Szkodliwą substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi dużo groźny dla wątroby. Posiada jeszcze działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich postęp choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Jedno z swoich źródeł wskazuje, że prawdy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co to nazywa w działalności?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Pewno się a za kilka lat okazać, że cali na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej miary NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co wysoko

Zarówno Europejska Agencja Leków, jak i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że chwila na oficjalne artykuły będzie po uzgodnieniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że trzeba dołączyć do rzeczy poważnie, zarazem wprawdzie nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co to powinni wyglądać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak prosto do własnego lekarza rodzinnego. Ten i, w zależności od danych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co wysoko. Prawdopodobne jest przestawianie pacjentów na następne środki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, choć są z zasady mniej przyjemne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – jak z zmian zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje wyłącznie w teorii. W realizacji aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego daniem jeśli zostanie podjęta opinia o wstrzymaniu leków z metforminą w kierunku, 1,8 mln Polaków zostanie odizolowanych od leczenia z dnia na doba. Poprawienie ich na kolejne materiały lecznicze pewno żyć mądre i zdrowotnie, i organizacyjnie. Najzwyczajniej w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych środków z rynku europejskiego – co stanowi niczym daleko możliwe – pewno żyć faktem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina ujawnia się przerażający – uważa Marek Tomków.

Środki na naszym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments