Wymiana opon w nowoczesnym samochodzie powinna odbywać się zgodnie z procedurami bezpieczeństwa i zasadami prawidłowego montażu. Czy można samodzielnie zmienić oponę bez wizyty w profesjonalnym warsztacie? Poza tym odpowiemy na to pytanie w naszym artykule.
Przydomowy garaż czy wulkanizator? Gdzie lepiej zmienić opony?
Wielu właścicieli samochodów, którzy preferują samodzielne naprawy, rozważa samodzielną wymianę opon zamiast wizyty w warsztacie. Jest to zrozumiałe, jeśli weźmiemy pod uwagę koszt wymiany opony oraz czas, jaki powinien zająć wizyta w warsztacie. Często, zwłaszcza w szczycie sezonu handlowego, ustawiają się długie kolejki. Niestety, samodzielna wymiana opon w przydomowym garażu nie należy do łatwych zadań, zwłaszcza kiedy nie posiadamy odpowiedniego sprzętu do wymiany opon i narzędzi. Brak takiego przygotowania może spowodować nieodpowiednie zamontowanie koła, które stanowi niebezpieczeństwo na drodze.
Problemy wynikłe z barku odpowiedniego sprzętu, nieumiejętności.
Montaż i demontaż opon bez odpowiedniego sprzętu, czyli montażownicy do opon.
Niestety można tu popełnić błąd polegający na uszkodzeniu felgi lub opony. Jeszcze trudniejsze jest poprawne zamontowanie opon na felgi. Na rynku dostępne są proste urządzenia, umożliwiające tę czynność, jednak bez odpowiedniego doświadczenia i zdolności manualnych, korzystając z nich możemy wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
Zakup profesjonalnej montażownicy do opon- na co zwrócić uwagę:
– średnica obsługiwanych obręczy
– przystawka do opon nisko profilowych opon ( jeżeli obsługujemy lub mamy zamiar obsługiwać tego typu koła )
-czy sprzedawca zapewnia serwis oraz ma dostęp do części zamiennych.
Choć teoretycznie demontaż i montaż opon na felgi w domowych warunkach jest możliwy, czynności te nie są wystarczające, by uznać koło za przygotowane do zainstalowania w samochodzie. Konieczne jest także wyważenie koła. Jego brak jest kolejnym bardzo dużym błędem. Bez wykonania tej procedury, pojazd nie będzie prowadził się poprawnie. Możliwe jest znoszenie go na pobocze lub do osi jezdni. Niewyważone opony będą także szybciej się zużywały, nierównomiernie ścierając bieżnik.
Czy jest możliwe wyważanie koła w przydomowym garażu?
Wyważenie koła jest możliwe tylko na profesjonalnym sprzęcie z użyciem odpowiednich narzędzi i materiałów wulkanizacyjnych.
Wyważarka do kół to urządzenie zajmujące się wyważeniem koła. Ich rodzaj w zasadzie się nie różni zbytnio. Na rynku możemy znaleźć wyważarki z monitorem, wyświetlaczem bądź dodatkowymi funkcjami np. : laser wskazujący miejsce przybicia/ naklejenia ciężarka, podnośnik koła itp. Niezbędnym materiałem do jej prawidłowego wykonania jest użycie odważników kalibracyjnych – ciężarków do wyważania kół. Ich rodzaj dzieli się na rodzaj koła oraz masę koła. Wyróżniamy ciężarki do felg stalowych nabijane na felgę oraz klejone do felg aluminiowych.
Czym podnieść samochód, aby zdemontować koło?
Podnośniki samochodowe ich rodzajów jest bardzo dużo a zależne są od potrzeby zastosowania. Podnośniki używane w mechanice pojazdowej głównie wybierają podnośniki kanałowe, warsztaty kolumnowe oraz płytowe natomiast najczęściej wybieranym podnośnikiem z zastosowaniem praktycznie wszędzie są podnośniki punkowe: podnośnik typu żaba, bałwanek.
Te małe i zgrabne o różnej nośności podnośniki mają swoich ulubieńców nawet w przydomowych garażach.