Jak {odróżnić|rozpoznać} zaskrońca od żmii?

Poradnik jak rozpoznać zaskrońca od żmii?

Prasóweczki

Lato obecne termin, w którym chętnie spędzamy kolej na nowym powietrzu i wybieramy się na podróże do lasów, parków, albo same nad jeziora. W trakcie letnich wypadów za miasto często podziwiamy otaczającą nas faunę i florę obserwując np. zachowania zwierząt, czy wybujałe rośliny. Niekiedy, zwłaszcza gdy jesteśmy w bardzo zalesionych terenach, możemy natknąć się na węża. W terminie spotkania tego gada dużo osób odczuwa lęk myśląc, że właśnie widzi żmiję, jednak najczęściej jest przed sobą zaskrońca. Te dwa węże da się dość łatwo rozróżnić. Wystarczy jedynie zrozumieć i zapamiętać ich właściwe cechy, jakie są zazwyczaj widoczne obecnie na pierwszy rzut oka.

Jak rozpoznać zaskrońca od żmii?

Aby odróżnić te dwa rodzaje węży, należy być wiedzę mówiącą ich pewnych cech, takich jak np. instalacja i kolor ciała. Warto jednak wiedzieć, że większość węży ucieka na wizerunek mężczyznę i regularnie nie daje czasu na stworzenie oględzin. Zdarzają się jednak osobniki, które wylegują się w ciepłych piaszczystych, bądź kamienistych środowiskach i skąd nie zamierzają uciekać. To zwykły widok spotykany np. w pobliżu górskich szlaków, bądź leśnych tras rowerowych i pieszych. W terminie spotkania węża pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać jest charakterystyczny zygzak, powstający na ciele żmii zygzakowatej. Jeśli takiego nie widzimy, potrafimy stanowić zgodni. Prawdopodobnie jesteśmy bowiem do pracowania z nowym rodzajem węża. Jeśli gad jest prosty możemy i zwrócić opinię na jego głowę. U żmii jest ona dokładnie oddzielona z reszty ciała. Warto jednak wiedzieć, iż w Polsce występuje gatunek węża, który dużo chętnie pomylić ze żmiją. To gniewosz plamisty, na którego grzbiecie występują charakterystyczne brązowe plamy, które niekiedy wyglądają tylko jak zygzak. W przeciwieństwie do żmii gniewosz nie jest natomiast jadowity, stąd i nie należy się go bać. W stresie żmija bywa mylona zarówno z zaskrońcem. Takie pomyłki sprowadzają się jednak znacznie rzadziej, niż w przypadku gniewosza plamistego. Zaskroniec diametralnie dzieli się bowiem od żmii. Jego ciało jest jednolity, najczęściej szary, bądź ciemny kolor, i na jego głowie otrzymują się dwie podstawowe żółte plamki. Dzięki nim, bardzo chętnie rozpoznać zaskrońca, jaki nie jest jadowity, i na wizerunek człowieka ucieka, bądź udaje martwego.

zobacz również Portal Wołów

Cechy charakterystyczne zaskrońca

Zaskroniec zwyczajny może osiągać do 100 centymetrów długości a przeważnie jest tonu ciemnego, szarego, bądź brunatnego. Od żmii najłatwiej odróżnić go po kolorze ciała oraz minusa charakterystycznego zygzaka. Najbardziej indywidualną cechą zaskrońca są także dwie żółte plamy, spotykające się na jego głowie. Wąż obecny w sprawy zagrożenia potrafi wydzielać cuchnącą substancję, co jest sugerować, iż jest suchy i odstraszyć potencjalnego drapieżnika. Brzuch zaskrońca najczęściej jest kolor kremowy oraz jest piękniejszy, niż reszta ciała. Zaskrońce są też znacznie cieńsze niż żmije. Grubość ich tworzywa jest mniejsza.

Cechy charakterystyczne żmii

Najbardziej indywidualną cechą żmii jest proszący na jej ciele zygzak oraz osoba, która szybko odznacza się z reszty ciała. Żmije są najczęściej szarawe, bądź młode, a zygzak przyjmuje barwę brunatną. To potężne węże, jakie są z normy znacznie większe z innych gatunków, takich jak np. dość wysokie zaskrońce. Warto wiedzieć, iż w Polsce rzadko, a jednak występuje także odmiana żmii zwana melanistyczną. Te żmije są prawie w pełni czarne, stąd też zygzak na ich ciele zapewne nie być znany.

Jak się zachować gdy spotkamy żmiję na naszej możliwości?

Spotykając w bezpośrednim pobliżu żmiję, nie warto panikować. Zwierze posiada to bowiem wyczuć. Jeśli spotkamy żmiję, to przede całym nie wykonujmy gwałtownych cechów a nie uciekajmy, tak aby gad nie poczuł się zagrożony, co mogłoby spowodować np. do ukąszenia. Żmija jest ostrożna i pewnie ucieknie na bliski widok, lecz w sprawy, gdyby nie jest możliwości ucieczki może zaatakować. Widząc zwierze należy to powoli odejść. Gdy jednak nieszczęśliwie przybyło do ukąszenia, należy działać szybko. Ugryzienie najczęściej pojawia się w ziemi kostki, kończynę należy to unieruchomić, a wtedy starać się unieść w głowę. Gdyby jest taka ofertę można ją oprzeć np. o drzewo, bądź plecak upewniając się, że kobieta ukąszona występuje w wygodnym miejscu. Daleko jest ponad położyć na ukąszenie zimny okład, który nieco złagodzi opuchliznę. Miejsca po ukąszeniu nie należy jednak jak smarować. W trakcie udzielania pierwszej pomocy, należy jak najszybciej wezwać karetkę. To odpowiednie ze powodu na potrzebę dania osobie ukąszonej specjalnej surowicy, która zniweluje szkodliwy jad.

zobacz również Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments